Arabic Language & Islamic Studies

Arabic language & Islamic Studies Department

Vice Principal (Arabic Language & Islamic Studies)
Head of Department (Arabic Language)
Head of Department (Islamic Studies)
Asst Head of Department (Arabic Language)
Asst Head of Department (Islamic Studies)
Coordinator (Primary 1 & 2 – Arabic Language)
Coordinator (Primary 5 & 6 – Arabic Language)
Coordinator (Primary – Al Quran)
Coordinator (Al-Quran Academy)

  • Warintek Ismail
  • Ruzi Jiaeri
  • Azlina Basri
  • Noorfazihan Kasim
  • Noraiha Abdul Manaf
  • Fauziah Hamid
  • Suhailah Abd Jalil
  • Jenab Nurlaela
  • Zulkifli Mohd Saad
  • Idham Halid Romli
  • Badrul Fata Muhd Ridwan
  • Mohammad Salman Salam
  • Mohd Nor Mustaqim Abdullah
  • Muhammad Dzarif Bin Abdul Wahab
  • Muhd Fadli Mohd Ayub
  • Muhd Faiz Fathi Asmori
  • Muhd Ismail Mohd Sarip
  • Mustafa Ismail
  • Recep Gun
  • Anggeraini Ahmad
  • Halimatus Sa’dia Rohani
  • Kuzaimah Ashari
  • Mazaniah Rifaie
  • Mukminah Mofradi
  • Nurhidayati Zainuddin
  • Radziah Hashim
  • Siti Khairunnisa Abdullah
  • Siti Nurhafizah Abdul Rashid
  • Suhailah Abd Jalil
  • Suriyati Safie
  • Tapsirah Hassan
  • Wahidah Mohd Habib

warintek@irsyad.sg
ruzi@irsyad.sg
azlina@irsyad.sg
noorfazihan@irsyad.sg
noraiha@irsyad.sg
fauziah@irsyad.sg
suhailah@irsyad.sg
jenab@irsyad.sg
zulkifli@irsyad.sg
idham@irsyad.sg
badrul@irsyad.sg
salman@irsyad.sg
mustaqim@irsyad.sg
dzarif@irsyad.sg
fadli@irsyad.sg
faiz@irsyad.sg
ismailsarip@irsyad.sg
mustafa@irsyad.sg
recep@irsyad.sg
anggeraini@irsyad.sg
halimatus@irsyad.sg
kuzaimah@irsyad.sg
mazaniah@irsyad.sg
mukminah@irsyad.sg
nurhidayati@irsyad.sg
radziah@irsyad.sg
khairunnisa@irsyad.sg
nurhafizah@irsyad.sg
suhailah@irsyad.sg
suriyati@irsyad.sg
tapsirah@irsyad.sg
wahidah@irsyad.sg

Programmes

Arabic language & Islamic Studies department focuses on curriculum and teaching of Arabic Language subjects such
as Lughah Arabiah (Arabic Language), Nahu (Arabic syntax), Saraf (Arabic Morphology) and Revealed Knowledge disciplines
such as Tauhid, Quran & Tajwid, Fiqh, Akhlak Islamiyyah, Sirah, Tafsir Quran and Hadith Nabawi. 

Arabic language & Islamic Studies  curriculum comprises of teaching and learning in classrooms as well beyond classroom
whereby various programmes and activities are carried out to provide students with the joy of learning the knowledge 
as well as to make lesson contents more meaningful for their daily and future lives.

KEMPEN BAHASA ARAB

Memberi peluang dan ruang yang seluas-luasnya kepada pelajar untuk menggunakan Bahasa Arab di dalam dan luar bilik darjah.

Program ini dijalankan sekali dalam setiap semester. Pelajar digalakkan untuk berbual bahasa Arab bersama guru berpandukan dengan buku hiwar.
Guru perlu tanda tangan pada kotak khas setiap kali pelajar berjaya melakukan hiwar dengan guru.
Markah akan diberikan sesuai dengan tanda tangan yang pelajar dapatkan.
Aktiviti ini dilakukan di dalam bilik darjah bersama guru ALIS, waktu perhimpunan pagi, waktu rehat atau selepas sekolah.
 Kempen ini dimulakan dengan Acara pembukaan waktu perhimpunan pagi dan diakhiri pembahagian hadiah
bagi pelajar yang paling banyak mendapatkan tanda tangan pelajar dalam buku hiwar.

PERSEMBAHAN BAHASA ARAB RABU PAGI

Memberi peluang kepada pelajar untuk mengasah minat dan bakat mereka dengan persembahan; cakap petah, nasyid dan show & tell.

Program ini dijalankan setiap hari Rabu selama 15 minit, sebelum perhimpunan pagi dimulakan.
Pelajar darjah 1-3 (di Hall) akan bergiliran membuat persembahan; perbualan, nasyid dari teks book bahasa Arab dan show & tell.
Sementara pelajar darjah 4-5 (di Courtyard) akan bercakap petah secara bergantian dan sukarela.

MUKHAYYAM P4-6

Pengisian rohani dan peningkatan iman serta membiasakan bermunajat dan bangun malam bagi pelajar dan para Murabbi-Murabbiah.

Pelajar darjah 4-6 setiap semester akan bermalam di Irsyad bermula jumaat petang hingga sabtu pagi.
Program dimulakan dengan klinik ibadah, membaca ma’thurat dan hizb nawawi, munajat, dan ditutup dengan qiyam.
Klinik Ibadah memberi tumpuan pada penyempurnaan ibadah harian dengan praktikal secara individu atau dalam kumpulan kecil dengan pantauan asatizah.
Manakala munajat pula memberi tumpuan pada sentuhan ruhani dan jiwa bagi merasakan keagungan Allah dan melimpahnya nikmatNya kepada manusia.
Pelajar diajak merenung, bersyukur akan nikmat dan mengakui akan kesalahan dan keterlanjurannya sebagai hamba Allah swt.

IFTAR JAMAI’E IRSYAD

Mengeratkan ukhuwwah Islamiah dan kesatuan hati antara warga Irsyad secara
keseluruhannya; staff, pelajar, waris, alumni dan masyarakat dalam Acara berbuka bersama.

Program dimulakan dengan persiapan dan bahu-membahu antara staff, pelajar dan alumni bagi menyiapkan keperluan berbuka puasa bersama.
Dianggarkan dalam 2000 warga Irsyad hadir pada program buka bersama ini.
Setelah berbuka, acara dilanjutkan dengan shalat maghrib, isya’, terawih, tazkirah, doa dan munajat.

KHATAM AL-QUR’AN

Menghargai dan mengiktiraf pelajar yang telah berjaya menghatam Al-Qur’an dalam tempoh setahun.

Program ini dilaksanakan pada akhir-akhir Ramadhan atau awal Idul Fitri.
Dimulakan dengan khatam jama’e dengan setiap kumpulkan menghatam juz tertentu, diikuti dengan doa khatam Al-Qur’an,
 diikuti majlis mengarak para penghatam dengan iringan kompang ke pentas bagi menerima sijil Khatam dan hadiah.
Majlis ditutup dengan makan dulang bersama jika ianya diadakan bersempena meraikan hari raya Aidil Fitri.

IHYA’ RAMADHAN

Meraikah kehadiran bulan Ramadhan dengan program-program menghidupkan suasana
Ramadhan dan menggalakkan pelajar merebut peluang keutamaan bulan Ramadhan.

Setiap pagi bermula jam 7:00 hingga 7:30 pelajar akan bertadarus bersama, dengan mendengarkan bacaan para Imam.
Di waktu rehat, pelajar akan mendengarkan tadzkirah Ramadhan dari asatizah, shalat Dhuha bergilir dan derma ke masjid Muhajirin.
Pelajar dibekalkan buku kecil berisi tazkirah Ramadhan dan ibadah yang perlu dicatitkan
oleh pelajar sepanjang bulan ramadhan seperti: shalat terawih dan baca Al-Qur’an.

MUKHAYYAM TILAWAH P3-4

Program intensif bagi memastikan kualiti bacaan (tilawah) Al-Qur’an baik dan lancar.

Program ini dijalankan waktu cuti sekolah selama 1 hari. Pelajar akan membaca Al-Qur’an secara talaqqi
dengan cara mendengar bacaan asatizah, membaca bersama dan diikuti pembacaan secara bersendirian.

MUKHAYYAM TAHFIZ P5

Program intensif menghafal Al-Qur’an juz 30 bagi persiapan pelajar menghadapi peperiksaan Al-Qur’an SA2.

Program 2 hari waktu cuti sekolah. Pelajar akan dibimbing dan dibantu mengulang hafazan surah-surah yang pernah
dihafal dari darjah 1-4 dengan menggunakan metode pengulangan yang berterusan, bertahap dan bervariasi.
 Dalam waktu 2 hari tersebut diharap pelajar dapat mengulang surah-surah yang telah dihafal dan menghafalnya dengan baik.

error: Content is protected !!